Jak wyremontować komin?

Jak wyremontować komin?

Głównym typem paliwa jakie jest w Polsce stosowane do opalania budynków jest z całą pewnością węgiel kamienny. Rozwodzenie się nad walorami ekologicznymi tego rozwiązania zwyczajnie nie ma sensu, albowiem dla większości mieszkańców kraju opcjonalne źródła ciepła są na tyle kosztowne, że nie mogą być w ogóle brane pod uwagę. Trzeba przy tym uwzględnić, że przeważająca część obiektów jakie są w rękach prywatnych właścicieli to nie współczesne domy budowane z energooszczędnych surowców lecz budowle, które w najznakomitszym razie pamiętają jeszcze epokę Polski Ludowej.

Gdy w grę nie wchodzą jakiekolwiek inne opcje ogrzania domu trzeba wszelako dbać o stan systemu grzewczego w nim, ponieważ opalanie węglem obarczone jest też zasadniczymi niedoskonałościami. Skład chemiczny węgla powoduje, że w momencie jego spalania wytrącają się pewne związki chemiczne, jakie mają negatywny wpływ zwłaszcza na komin. Smoła oraz sadze wytrącają się na murach kanału kominowego, a zjadliwe kwasy oraz sięgająca setek stopni temperatura skutkują tworzeniem się pęknięć w wewnętrznych ścianach komina.

Zbawieniem dla komina może być tylko natychmiastowa renowacja przewodu dymowego. Zablokowanie go przez narastające wewnątrz pokłady smoły i sadzy zakłóca ciąg komina co wywoływać może np. komplikacje z rozpalaniem (szczególnie jeżeli piec nie jest wyposażony w wentylator). Gorszym wariantem jest popękanie ścian przewodu kominowego ponieważ toksyczne gazy potrafią przedostawać się przez uszkodzoną strukturę muru do wewnątrz domu. Jest to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa lokatorów takiej budowli.

Naprawa przewodu kominowego (zobacz: http://uszczelnianiekominow.pl/naprawa-komina-zory/) może polegać w jednakowym stopniu na jego oczyszczeniu jak również na uszczelnieniu, a jeżeli zepsuta jest jeszcze zewnętrzna struktura to także na przemurowaniu. Czyszczenie metodą mechaniczną polega na wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi (łańcuchów), które wpuszczone wgłąb przewodu dymowego usuwają zgromadzony latami osad. Nagromadzoną w nim smołę należy wszakże wypalić w warunkach kontrolowanych (smoła wewnątrz przewodu kominowego może powstawać np. kiedy w piecu spala się mokre drewno oraz śmieci). W przypadku gdy ściany kanału dymowego są popękane niezbędne jest jego uszczelnienie. Dokonuje się tego tynkując przewód dymowy od środka specjalną substancją uszczelniającą. Taka technika jest bezpieczna dla starych kominów gdyż nie narusza słabej struktury przepalonych cegieł. Praktycznym rozwiązaniem jest ponadto włożenie do komina wkładu kominowego ze stali kwaso- oraz żaroodpornej. Należy przy tym mieć na uwadze aby korzystać z produktów markowych firm, gdyż złej jakości wkłady kominowe już po kilku latach mogą nadawać się jedynie do wymiany na skutek przepalenia.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s