Wazon – doskonały bibelot przyciągający uwagę

Wazon – doskonały bibelot przyciągający uwagę

Najprawdopodobniej jakiekolwiek odmienne wazony nie są w takim stopniu znane na całym globie jak chińskie wazony z dynastii Ming. Są widoczne w wielu obrazach filmowych, niestety najczęściej we względnie nieszczęśliwych okolicznościach – gdy grozi im potłuczenie lub grabież.

Pomimo krążących stereotypów nie są one tak starodawne jak można by sądzić. Dynastia Ming władała Chinami w latach 1368 – 1644 (podług zachodniego kalendarza). Za ich rządów powstał Pekin oraz Zakazane Miasto – które było rezydencją cesarza.

Chińczycy odkryli porcelanę za królowania dynastii Tang (lata 618-907). W początkowej połowie VII w. ze złączenia kaolinu oraz skalenia powstały pierwsze wyroby z porcelany. Technika wytwarzania porcelany w Chinach usprawniała się i w epoce dynastii Ming już wprawiono ją do takiego rodzaju mistrzostwa iż skorupy waz miały grubość skorupy jajka. Produkty chińskich rzemieślników były cieszyły się niebywałą renomą w Europie, a przy tym były ciężko dostępne z przyczyn obostrzeń w handlu. Słówko „china” w jęz. angielskim jest wręcz odpowiednikiem porcelany.

wazon pełen kwiatów

Porcelana to szlachetny surowiec z jakiego produkuje się filiżanki, imbryki oraz ewidentnie wazony. Z powodu problematyki mojego bloga niechybnie nadzwyczaj absorbuje nas problematyka wazonów. Wazony, jakie można nabyć np. w hurtowniach wazonów (np. http://www.dekor-gifts.eu/oferta/artykuly-dla-domu/wazony-1) to wspaniałe bibeloty jakie możecie zużytkować urządzając aranżacje wnętrza, a jakie jeszcze bardziej zyskują po wstawieniu w nie pęków kwiatów. We współzależności od tego, w którym stylu utrzymane jest wasze lokum możecie skoncentrować się na konwencjonalnych albo nowoczesnych fasonach. Wyjątkowo w latach 60’tych zaprojektowano wiele niezapomnianych modeli wazonów.

Półprodukty, z których produkowane są współcześnie wazony są przeróżne. Nie jest to wyłącznie porcelana (która jest kosztowna), ale również szkło (oraz jego drogocenniejsza forma – kryształ), metal, kamień lub surowce naturalne jak drewno a także syntetyczne – jak plastik. Z pomieszczeniami w nurcie minimalistycznym współgrać będą wazony wytworzone ze szkła albo kamienia, do takich konserwatywnych jak najbardziej niezastąpiona jest porcelana, niemniej aranżując lokum w kierunku egzotycznym z przekonaniem możecie skorzystać z drewnianych.

Miejcie na uwadze wszelako iż by wydobyć prawdziwą urodę wazonu oraz zwrócić na niego atencję trzeba zawsze ulokować w nim wiązankę kwiatów.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s