Na drodze do własnego domu

Na drodze do własnego domu

Koncepcję postawienia własnego domu przynależy zacząć od wynalezienia korzystnej działki budowlanej. Chyba, że jesteś jednym z takich farciarzy jacy już taką działkę posiadają. Pozytywnie by było żeby parcela taka była wprzódy uzbrojona czyli żeby znajdowały się na niej każde media: prąd elektryczny, gaz, woda oraz kanalizacja. W przeciwnym wypadku doprowadzenie ich może być kosztowne – chyba, że rekompensuje to wartość parceli.

Wówczas wypada dopasować projekt. Kupując projekt potrzebujemy mieć na uwadze obowiązujące na terenie miejscowości warunki zabudowy. Implikują one warunki które ma spełniać projekt domu. W dominacji przypadków przeważnie selekcjonowane są popularne projekty architektoniczne z katalogów znacznych przedsiębiorstw architektonicznych. Są one powtarzalne oraz dopieszczone. Osoba o rozleglejszych ambicjach będzie musiała przeznaczyć parokrotność stawki za gotowy projekt budynku na unikalny projekt zamówiony u architekta.

Od paru lat nie jest niezbędne zdobycie zezwolenia na inwestycję, wystarczy jedynie zawiadomienie do władz powiatowych jeżeli zasięg oddziaływania budynku zawiera się w rubieżach działki, tzn. na przykład nie jest uciążliwy dla sąsiadów. To zależy ponadto od konturu parceli (odległość budynku od krawędzi działki). Do zawiadomienia trzeba dołączyć projekt architektoniczny (nieuchronne kilka kopii).

Wznoszenie domu w systemie gospodarczym (czyli własnym nakładem sił) nie jest dla każdego. Egzekwuje to wiele czasu i kompetencji budowlanej, z tego powodu także większość inwestorów stawia swoje kroki do firmy budowlanej. Znane są cyrkulujące w Internecie historyjki o niesolidności przedsiębiorstw budowlanych, stąd mądrze jest dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, której zlecimy wzniesienie wartej paręset tysięcy złotych budowli. Słusznie również wypytać wszystkich kolegów o opinie.

Obojętnie od wszystkiego inwestor ma określić kierownika robót budowlanych, jaki będzie nadzorował czynności budowlane. Natomiast kuratelę nad kierownikiem budowy dopełnia w zakresie nadzoru inwestorskiego inspektor nadzoru, jaki może być wyznaczany przez inwestora nieobligatoryjnie względnie obligatoryjnie w wypadku realizacji robót o wysoce specjalistycznym charakterze. Prowadzony przez inspektora nadzór inwestorski przyzwala inwestorowi zadbać o jego pożytek, bowiem z przeciętnego punktu widzenia większość ludzi podejmujących inwestycję nie ma stosownej kwalifikacji budowlanej. Inspektor dozoru inwestorskiego oraz kierownik robót budowlanych (który może być podwładnym czy posiadaczem przedsiębiorstwa budowlanego) nie może być jedną jednostką. Ich interesy są sprzeczne z samej zasady. Inspektor nadzoru może wydawać pouczenia kierownikowi budowy w wypadku zauważenia nieprawidłowości. Mianowanie nadzoru budowlanego przynosi co prawda pokaźniejsze wydatki, ale końcowo przyzwala stłumić niekontrolowane dodatkowe wydatki (na przeróbki) przez bieżący nadzór budowlany nad wszystkimi czynnościami.

Bardziej szczegółowe informacje o zadaniach kierownika budowy i inspektora nadzoru znajdziesz na tej stronie: www.proinwestbud.pl/oferta/nadzor-budowlany/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s