Ocieplenie budynku – sposób na letnie upały

Letnie upały dokuczają każdemu, jednak ich skala jest znacznie większa w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu niż na parterze. W upalne dni i noce temperatura wewnątrz pokoju na poddaszu wzrasta do tego stopnia, że przypomina szklarnię, nie sposób się skupić ani spać.

domek

Powodem tego stanu rzeczy jest z reguły wykonanie pokrycia dachu z surowców, które niezwykle szybko się nagrzewają i magazynują ciepło (blacha, dachówka), a ponadto przestrzeń między wnętrzem a pokryciem dachu jest znacznie cieńsza niż mury budynku i ciepło łatwiej przenika do środka. Dodatkowo pokoje na poddaszu są z reguły niewielkie i temperatura w nich rośnie szybciej aniżeli w tych znajdujących się na dole.

Można by się zastanowić czy istnieje sposób na zaradzenie problemowi nagrzewania się poddasza w sposób inny niż montaż klimatyzatora lub ustawienie lasu wiatraków.

Rozwiązanie jest o tyle proste co niespodziewane. Jest nim ocieplenie budynku. Ale jak to – zapytasz – mam dodatkowo ocieplać budynek jeśli chcę się ochłodzić? Ocieplenie budynku jest jednak niczym innym jak dodanie warstwy izolacji, która jest dodatkową zaporą przed nagrzewaniem się budynku latem i uciekaniem ciepła zimą. Ocieplając dom, w szczególności dach, można zyskać dodatkową przestrzeń, którą uważaliśmy za nie nadającą się do zamieszkania z powodu panującego tam gorąca. Ocieplenie domu to nie tylko większa wygoda w lato, gdy musimy zmagać się z upałem, lecz także mniejsze opłaty za ogrzewanie zimą, ponieważ dodatkowa izolacja na murach spowoduje iż budynek nie będzie się tak szybko wyziębiał i spadnie zapotrzebowanie na opał.

Taką operację najlepiej jest przeprowadzić właśnie teraz, gdy pogoda sprzyja wszelkim pracom budowlanym. Ocieplenie dachu wykonuje się dokładając kilkucentymetrową warstwę wełny mineralnej. Materiał ten stosuje się także do izolacji murów budynku. Oczywiście jest to duży koszt, który trzeba jednorazowo ponieść, niemniej wydatek ten zwróci się już po kilku latach w mniejszych rachunkach za ogrzewanie (niezależnie od jego typu) oraz za prąd którego sporo zużywają chodzące non stop wentylatory.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s